اخبار پایگاه

حفاظت موثرتر از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید با تعیین تکلیف اسناد عرصه و حریم این مجموعه

1402/09/21

او افزود: درواقع این سند نمونه‌ای از وفاق و همدلی و همکاری دستگاه‌های مختلف استان است که به یک ثمره میمون و مبارک برای کشور تبدیل‌شده است.

ثابت اقلیدی در ادامه از مجموعه همکاری‌های اداره کل دادگستری استان فارس و شهرستان مرودشت همچنین اداره کل ثبت‌اسناد و املاک استان و شهرستان، واحد حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، فرماندار شهرستان مرودشت، یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس، مجموعه حراست و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و دیگر دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان که میراث فرهنگی را یاری کردند تقدیر و تشکر کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس همچنین بر لزوم پیگیری اخذ سند مالکیت دولت و وزارت میراث‌فرهنگی برای مجموعه‌ها و آثار تاریخی که درگذشته تملک اما اسناد آن صادر نشده بوده تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون سند برخی از اماکن تاریخی استان اخذشده است و معرفی خواهند شد.

در ادامه این مراسم علیرضا عسکری چاوردی رئیس پایگاه پژوهشی میراث جهانی تخت جمشید بابیان اینکه صدور سند مالکیت تخت جمشید درواقع دست آورد بسیار مهمی است که با یک کار جمعی و طی چند سال همکاری بین دستگاه‌ها در استان فارس شکل گرفت گفت: مجموعه جهانی تخت جمشید حدود ۱۲ هکتار است اما وسعت سند مالکیت حقوقی و ملکی آن به ۱۴۶ هکتار می‌رسد.

او ادامه داد: با اخذ این سند آثار و بناهای محوطه جهانی تخت جمشید، برزن جنوبی و شمالی همچنین قسمت‌هایی از شهر پارسه به‌صورت رسمی دارای حقوقی می‌شوند که ما می‌توانیم ازنظر قانونی از این مجموعه‌ها حفاظت بهتری داشته باشیم و برنامه‌های توسعه میراث فرهنگی و گردشگری در مجموعه جهانی تخت جمشید به‌ویژه در شهر پارسه را بهتر به انجام رسانیم.

عسکری همچنین گفت: بخش‌هایی از شهر باستانی پارسه در زمان هخامنشیان در این سند مشخص‌شده است که ازاین‌پس ورود به حریم این شهر باید مطابق قوانین باشد.